A szgyen gyakran fggsgekhez (szenvedlybetegsgekhez) s knyszeres cselekvsekhez vezet. Ilyenkor a bels ember ktsgbeesetten keresi azt a mdot, hogy enyhtsen azon a fjdalmn, amivel ssze van ktve, hogy a szemlyisge meg lett tkozva s ebbl addan szgyenrzsek alakultak ki benne.
Egy ers vgyds uralkodik az utn, hogy trdjenek vele s hogy a ltezst igazolva lssa.
Kilenc hazugsg, amelyek a szgyen
(-rzseket) tplljk
Ha az identitsod megtkozsval a szgyen ldozata lettl, akkor felnttkorunkban a kvetkez hazugsgokkal fogjuk tpllni a szgyenrzetet, amelyeket elhisznk.
1. Amit rzek az rossz (gyllet, fjdalom, magny, szomorsg, rm, stb.)
2. nz s rossz tulajdonsg, ha vannak szksgleteim s ha egy szvessget krek.
3. Helytelen, hogyha egy ellenttes vlemnyt kpviselek.
4. Soha sem szabad megengednem magamnak, hogy hibzzak.
5. Minden alkalommal, ha kilpek a hzbl, akkor tkletesen kell kinznem.
6. Ha a legjobbamat nyjtom, akkor sem lesz elg.
7. A frfiak nem srhatnak s nem mutathatjk ki az rzseiket (hazugsg, amelyet a frfiak gondolnak)
8. Azrt vagyok csak itt, hogy a frfiak bntalmazzanak, „kihasznljanak” (hazugsg, amelyet a nk gondolnak).
9. „J” embernek kell lennem.(A „j” egy kdolt sz, amit a legtbben a tkletessel tesznek egyenlv)
Ha a szlk a „j” szt hasznljk a gyermekeikre, akkor ez a szablyokban a kvetkezket jelenti:
1. Soha ne zaklass msokat, ne csinlj msoknak problmt.
2. Soha ne hozz senkit sem zavarba s soha sem okozz csaldst.
3. Soha se legyenek szksgeid s ne hibztasd magad msokkal szemben.
4. Betants s gyakorls nlkl csinlj mindent elsre tkletesen.
5. Msoknak csak azt engedd ltni, amit mr alkalmazol, be van gyakorolva s ami tkletes.
6. Mssal szemben soha se legyen kritizl gondolatod.
7. Sose veszts.
8. Mindig a legjobb jegyeket hozd haza az iskolbl, vagy az egyetemrl.
9. Csinlj meg mindent, amire krnek s soha se panaszkodj.
10. A bizonytalansg nyomsa alatt, a kosz s a stressz alatt is lgy sikeres.
11. Mindig csak a szp idkre emlkezz.
Ha ezeket a hazugsgokat a szleid, vagy msok vetettk el az letedben, akkor nagyon fontos, hogy ezek fltt bnbnatot tartsunk, mivel hitet ajndkoztunk nekik. Rombold le ezeket a gondolatokat s fogadd el Isten igazsgt. Ezeket a hazugsgokat nevezi a Biblia „erdtmnyeknek”, amelyek a szgyent okozzk.
2 Korintus 10:4-5
„Mert igaz, hogy ebben a vilgban lnk, de nem gy harcolunk, ahogyan az emberek szoktunk. A mi fegyvereink klnbznek a kznsges fegyverektl! (Mert testben lnk, de nem test szerint hadakozunk; hadakozsunk fegyverei ugyanis nem testiek…) Ezekben Isten ereje mkdik! Le tudunk velk rombolni minden bszke erdtmnyt, amit az ellensg azrt ptett, hogy Isten megismerst akadlyozza. Igen, lerombolunk minden emberi okoskodst s vitatkozst, s foglyul ejtnk minden gondolatot, hogy engedelmeskedjen a Krisztusnak.”
Hogyan lehet felismerni, ha hamis szgyen van jelen
Gyakran, ha a szgyen mkdik valakinek az letben, akkor kifejldik egy valsgos nmegtagad mechanizmus s felpl gy egy tkletes kls vezeti megjelens, hogy az illet nem ismeri fel, hogy az identitsa meg lett tkozva s hogy a szgyen dolgozik benne.
Vannak emberek, akik a szgyen mkdse miatt, az rtktelensg gondolatait tudatosan valsgosan veszik. Ez lehet egy ismertet jel.
Msok azonban ilyen rzseket nem tudnak tlni, vagy megtapasztalni. Elbb az a vgy van bennk, hogy nllak s fggetlenek legyenek. Ez is egy ismertet jele annak, hogy a szgyen ldozata valaki.
Nhny kls megnyilvnuls, amely ezt a kt tmpontot ksri, a kvetkez:
A. Az rtktelensg rzsei
1. Harag azrt, amikor gy tnik, hogy a krlmnyek fltti irnyts kiesik a keznkbl.
2. Flelem az rzelmektl. Attl val flelem, hogy „rzelmeket” kell tlni, vagy hogy az irnyts kiesik a keznkbl.
3. A nehzsgeknek „nemet” mondani.
4. Flelem attl, hogy jat kiprbljunk. Kudarctl val flelem.
5. Gyakori depresszik.
6. Knyszeres bnk s szenvedlybetegsgek.
7. A knyszerek fltt sikeresnek lenni, hogy elfogadjanak bennnket.
B. Fggetlensg s az nllsg
1. Elszigeteltsgbe, nehzsgbe, szoros bartsgokba belemenni.
2. Kerlni azokat a helyzeteket, ahol kinyilvnthatnnk a szksgleteinket, vagy valakitl fgghetnnk.
3. Nagy nehzsg valakitl szvessget krni, vagy ppen segtsget krni.
4. Az adsban jobbnak kell lenni, mint az elfogadsban.
5. Egy kiscsoport rszeknt flnken s knyelmetlenl rezzk magunkat, mivel nem irnythatjuk s kontrollhatjuk a csoportot. Ilyenkor vissza hzdunk s nem tesszk oda magunkat.
6. Azt rezni, hogy msok csak megtrnek s nem azt rezni, hogy tged vlasztottak ki.
7. Miutn valamit megkaptunk a szksgeink miatt, azt utna jv kell tenni.
gy tudjuk lemrni a szgyen mrtkt a sajt letnkben, hogy mennyire vagyunk kpesek msoktl szeretetet s segtkszsget elfogadni gy, hogy ne legyen azaz rzsnk, hogy azt jbl jv kell tenni.
Ez rd vonatkozik, hogyha te olyasvalaki vagy, aki soha nem engedn meg msnak, hogy neked egy szletsnapi nnepet rendezzen, vagy nagyon zavarba jnnl, ha valaki neked egy meglepetspartit adna.
A szemlyisg megtkozsa blvnyimdst eredmnyez
Istennek az a szndka, hogy vlaszt adjon azokra a krdsekre, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy megismerjk az identitsunkat s a sorsunkat. Ezek a krdsek a kvetkezk:
„Ki vagyok?” s „Hov megyek?” Amikor felnttekk vlunk s tovbbra is megengedjk a Stnnak, hogy msokon keresztl vlaszolja meg ezeket a krdseket az identitsunkrl s a rendeltetsnkrl, akkor a blvnyimds talajn fogjuk magunkat tallni. Minden alkalommal, amikor nem Jzus Krisztusnak, hanem valaki msnak adjuk oda a tekintlyt, hogy megmondja neknk, hogy kik is vagyunk, akkor ezt a szemlyt istenn tettk az letnkben. Egy olyan helyet biztostottunk (helyzetbe hoztuk) ennek a szemlynek, amire egyedl Istent jogosult.
Ha egy msik szemlytl zenetet kapunk az identitsunkrl s rendeltetsnkrl s ezeket a Szent Szellem megvizsglsa nlkl igazknt elfogadjuk, akkor ezt a szemlyt egy istenn tesszk az letnkben. Ezzel belptnk magba a blvnyimdsba. Jzuson kvl senki ms nem szeret minket annyira, hogy ezzel a tekintllyel megillethetnnk egy msik szemlyt, hogy mondja el, hogy kik is vagyunk. Jzus Krisztuson kvl senki ms nem adta fel az lett rtem. Egyedl Jzus van egyedlllan kvalifiklva arra, hogy maghatrozza az identitsomat s a rendeltetsemet.
Mindig, hogyha egy olyan zenetet, amely kapcsolatban van az tokkal, az r megvizsglsa nlkl elfogadsz igazsgknt, akkor ez automatikusan flelmet s szgyent fog felhozni az letedben s ezeket fel is fogja ersteni. A flelem ki fogja tesskelni a lelkedbl a bkessget s ilyenkor a (hs) test el kezd egy tervet kidolgozni azrt, hogy a llek lett megmentse s visszavigye t a bkessghez. Ilyen mdon leszel az rdg rabszolgja. Egy dolgot kell csak tennie, hogy megragadja a kontrollt a gondolataid, az rzseid s a tevkenysgeid fltt gy, hogy kell tallnia egy eszkzt, amelyen keresztl, mintha vletlenl, de egy olyan zenetet kldjn el neked, amely sszefgg azzal, hogy az identitsodat megtkozza. Amg meg nem tanulsz oda menni az rhoz s nem vizsglod meg azoknak az identits zeneteknek igazsgt, amelyek elrnek tged, addig llandan blvnyimdsban fogod magad tallni. Ebben az esetben hagyod, hogy msok hatrozzk meg az identitsodat s a rendeltetsedet s testben harcolsz azrt, hogy megmentsd a lelkedet ezeknek az zeneteknek a kihatsaitl.
Plda:
Egy agresszv autvezet kzel kerl a lkhrtdhoz s el kezdi hasznlni a fnykrtt.
Ezt gondolod: „Vezess lassabban, akadlyozd t.” Mit gondol, hogy ki ? Nem az v ez az egsz t!” gy rzed, hogy a szved tele van haraggal s gyllettel egy olyan ember irnt, akit nem is ismersz. Mirt????
Vlasz: Amikor a msik vezet adta a fnykrt jelzst s olyan kzel kerlt hozzd, hogy a lkhrtdon lgott, egy zenetet adott t, hogy j helyen van, te pedig nem. Kldtt neked egy olyan zenetet, amely kimondja: „n vagyok valaki. Meg van a jogom ahhoz, hogy helyekre menjek, hogy emberekkel tallkozzak s hogy dolgokat megtegyek. Az utamban vagy. Takarodj innen te rtktelen senki!”
Amikor ez az zenet eltallja a szvedet, akkor ez megtkozza az identitsodat, amely felgerjeszti a szgyent, az rtktelensget s a flelmet benned, amelyek mr ott vannak a tudatalattidban.
Az erre vonatkoz zenet azrt sebez meg tged, mert a szved egyet rt vele. Ennek az zenetnek a sebe felgerjeszti benned az rtktelensgtl val flelmet, amely ezutn elkezdi knozni a lelkedet.
A tested azt mondja neked: „Maradj az tjban, akadlyozd t. Mutasd meg neki, hogy nem tud tged irnytani. Te fogod t irnytani.” A tested azt mondja neked, hogyha ezt megteszed, akkor jobban fogod magad rezni. Cskkenteni fogja a fjdalmadat. Mivel ezt az zenetet tengeded, ezrt a blvnyimdsba fogsz belpni s gy megengeded, hogy ez a szemly mgtted az autban egy istenn vljon. Megadod neki a tekintlyt arra nzve, hogy meg mondja neked, hogy ki vagy.
Krdezd meg az Urat, hogy ki vagy:
„Fiam/lnyom szeretlek tged. Drga vagy nekem. Annyira rtkes vagy nekem, hogy ezrt odaadom Jzus lett. Annyira bszke vagyok rd. Engedd, hogy tleljelek s hogy szeresselek tged. Biztonsgban vagy nlam. Semmi sem tudja az irntad val szeretetemet, vagy az n rendeltetsemet (tervemet), amit elterveztem neked megrzni.”
LEHETETLEN ADDIG EGY MSIK SZEMLYNEK MEGBOCSTANI, AMG NEM VLIK TISZTV SZMODRA, HOGY ISTENBEN VAN AZ IDENTITSOD S TLD AZ SZERETETT.
Azaz ok, hogyha a megbocstsrl van sz, akkor mindig az identitsod forog kockn.
Lehetetlen valaki olyannak megbocstani, akit blvnyozunk (istenestnk). A meg nem bocsts az mindig blvnyimds s ez feljogostja azt a szemlyt akivel ez kapcsolatban van, hogy megmondja, hogy kik is vagyunk s az zenete megsebesthet minket.
Ha megprblsz olyas valakinek megbocstani, aki mlyen megsebzett, anlkl, hogy azt a tekintlyt magadhoz vetted volna, amelyet odaadtl neki, hogy hatrozza meg a szemlyisgedet, akkor lehetetlenn vlik, hogy a szvedben egy teljes megbocstst tlj fel.
Elszr Istenhez kell menned, hogy kulcskrdsekre vlaszoljon az letedre.
Sokan prblkoztak mr "hitben" megbocstani a msiknak, de ez csak
egy akarati dnts, ez soha nem szabadtja fel a szvet.
Ahogy Istenhez megynk s vlaszt krnk a kulcskrdsekre az letnkben, akkor ezt a tekintlyt fel fogjuk emelni, amit valsznleg figyelmetlenl tadtunk egy msik szemlynek, amelynek ksznheten hatrozhatta meg az identitsunkat s a rendeltetsnket. Egy olyan helyzetbe hozhatjuk gy magunkat, aminek ksznheten tlhetjk Isten szeretett, amely minden flelmet kiz bellnk. A flelem az, amely megktzi a szvet s blokkolja a megbocstst s a nyitottsgot. Mindegy, hogy a mltadban milyen szinten lett megtkozva az identitsod, mindig a flelem vezet tged a blvnyimdshoz. Ilyenkor mindig ms valaki utn nzel, vagy ms valami utn, hogy legyen az leted forrsa s nem Jzus Krisztushoz msz.
1 Korintus 10:13-14
„Eddig mg csak olyan prbattel rt benneteket (semmilyen megprbltats nem csbthat a bnre) (nem szmt, hogy hogyan jtt ltre, vagy hov vezet), ami minden ms embert is elbb-utbb elr.(ez azt jelenti, hogy semmilyen ksrts, vagy megprbltats, amely jn, nem tudja az emberi ellenll ert tlszrnyalni s nem az emberi tapasztalatok alapjain van. gy ezt az ember ki tudja brni s le tudja gyzni). Isten azonban hsges,(az igjhez s az egytt rz jellemhez, amely megbzhat) nem fogja megengedni, hogy tl nehz megprbltats rjen benneteket. St, amikor a prbattel kells kzepn vagytok, (mindig) utat nyit nektek (a megmenekls utjait s mdjait egy biztonsgos helyre), hogy kiszabaduljatok belle. gy ki fogjtok brni a megprbltatst. Ezrt kedveseim mindenkppen kerljtek el (tartstok magatokat tvol, szksg esetn a harcban kerljtek el) a hamis istenek imdatt s a nekik szentelt blvnyok tisztelett (amikor valamit jobban szeretnk, vagy jobban tisztelnk, mint magt Istent)!”
Alapjban csak egy bn ltezik: a BLVNYIMDS
Minden ksrts/megprbltats a blvnyimdsban gykerezik meg. Minden ksrts legyzsnek az tja az, hogy odafussunk az rhoz, hogy feltegyk neki a kulcskrdseket s Jzus Krisztust, mint forrst hasznljuk s a sajt testi terveinket pedig a hallba tegyk, hogy a lelki letnket megmentsk.
Sok keresztny a 13-ik vers utn abbahagyta az olvasst s nem tartottk magukat a 14-ik vershez.
A blvnyimdst elkerlni (attl elmeneklni) s Istenhez rohanni. Ez az t a megmeneklshez. Ez megnyitja az ajtt Istenhez s akkor Isten be tud avatkozni az letkrlmnyeidbe.
ISTEN SEGTSEN NEKNK ABBAN, HOGY A SZGYEN PALSTJTL MEGSZABADULJUNK, AMELYET MR ANNYIRA RG TA HORDUNK.
A SZELLEMI ELNYOMS, AZAZ A SZOMORSG HELYETT VEDD FEL MAGADRA AZ IMDS KNTST.!!
ISTEN AZ ELLENEM SZL VDAT TNCRA FORDTOTTA!!!
ZSKRUHMAT LEVETTE S RMBE LTZTETETT!!!
|