utaszabadsaghoz

 










 

 



 

Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 

 

SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2009-06-19
 
ÓRA
 

 

Szégyen

Egy megátkozott identitás következménye     

 

                    Kanaan ministries 

SZELLEMI BEFEDEZÉS

 

Ez a kurzus a „Kanaan Ministries”(Kánaáni Misszió) által nyilvánosságra hozott közlemény. A Kánaáni Misszió egy bejegyzett közhasznú szervezet, amely a következő védnökségek alatt áll:

 - El Shaddai Keresztény Gyülekezet, Durbanville
Ken Turner pásztor;

-Hatfield Gyülekezet, Vaal Triangle
Edward Gibbens pásztor

Nincs másolat ebből az anyagból. Ugyanakkor - kivonatosan sem - nem lehet kereskedési célokból sokszorosítani, illetve prezentálni.
Ennek az anyagnak minden joga arra van fenntartva, hogy a mi Urunk, Jézus Krisztus Királyságát előremozdítsuk.

A Kánaáni Misszió hozta nyilvánosságra.

Dél-Afrika, Fokváros.

Akkreditálva: „The Commonwealth Open University“

További információkat és tanítási anyagokat a következő oldalokon tudsz szerezni:
Világszerte:
Kanaan Ministries (Kánaáni Misszió)
P. O. Box 15253
Panorama 7506

Cape Town (Fokváros)
Dél-Afrika

Tel.: +27 (021) 930 75 77
Fax: +27 (021) 930 70 70

kanaan@iafrica.com

www.kanaanministries.org

www.kanaan-ministries.de

(magyarul nincs)

Magyarra fordította: Mányai Dávid

Sok szülő manapság nem találja a helyét és e közben nem tudnak megbirkózni azzal a feladattal sem, hogy a gyermekeiknek átadják Isten üzenetét a személyes identitásról és a rendeltetésről. Isten célja, hogy minden ember, akit megteremtett, a Tisztelete iránti érzéssel legyen felszerelve.
A tisztelet a következő érzésekkel határozható meg: méltóság, nagy önbecsülés, elfogadottság, jogszerűség. Ha megáldjuk valakinek az identitását, akkor ezzel belé helyezzük Isten TISZTELETÉT és Méltóságát.

A másik oldalon az identitás megátkozása a TISZTELET ellentétét hozza létre – mégpedig a SZÉGYENT. A szégyen a következő érzésekkel határozható meg: méltatlanság, értéktelenség, el nem fogadottság és jogtalanság. Istennek az a szándéka az életedre nézve, hogy az ÁLDÁSON keresztül oda adja neked a TISZTELETET. A sátán szándéka, hogy szégyenbe hozzon azzal, hogy egy átkot helyez rád.

Mi a szégyen?

A szégyen egy nagyon mély seb a lényünkben, amely egy átok eredménye, ami az identitásunkon van. A szégyen a bűntudattal ellentétben egy indokolatlan létezés mély érzése. A bűntudat másrészt egy cselekvés közbeni hibásság érzése.
A BŰNTUDAT azt mondja: „Hibáztam.”
A SZÉGYEN azt mondja: „Én magam vagyok a hiba.”
Ha hibázom, akkor van remény. Megbánhatom. Jézus vérén keresztül megbocsáthatnak nekem. Megváltozhatok és ezt a hibát többször nem fogom elkövetni. De ha én vagyok a hiba, akkor számomra nincsen remény. Azt meg tudom változtatni, amit teszek, de azt nem tudom megváltoztatni, ami vagyok. Sokan folyamatosan meg próbálják a szégyenérzeteiket mindenféle tevékenységgel elnyomni és abban a reményben TESZNEK dolgokat, hogy azok segítenek nekik. Olyan emberekké válnak, akik a CSELEKVÉSEIK alapján határozzák (identifikálják) meg magukat és nem a LÉTÜK alapján.

A szégyen a szenny és a tisztátalanság mély érzése és egy olyan érzés, hogy egy nagyon sajátos módon hibásak vagyunk. Ez azt eredményezi, hogy alkalmatlanok, másfélék és másoktól elszigeteltek leszünk.
· „Az én hibám volt. Tulajdonképpen élveztem az erőszakot. Jól éreztem magam benne és így akartam.”
· „Buta vagyok, tudatlan és idióta.”
· „Tennem kellett volna valamit, hogy megállítsam azt, ami megtörtént. Én engedtem meg, hogy ez megtörténjen.”
· „Megérdemeltem. Résztvevő voltam. Jobban kellett volna tudnom. El kellett volna valakinek mondanom. A kinézetem, a nemem, a testem miatt történt mindez. Nem is próbáltam meg elfutni. Értéktelen vagyok.”
· „Rossz vagyok, koszos vagyok, tele vagyok szégyennel, beteg vagyok, undorító vagyok, utálatos vagyok.”
· „Nincs meg az a képességem, hogy sikeres legyek.”
· „Nem tartozom oda, nem is kellene, hogy létezzek.”
A szégyenből az következik, hogy ha valami olyan dolgot tettem, vagy valamit okoztam, vagy valamiben részt vettem, akkor arról azt hiszem, hogy rossz.
Akkor is szégyent érzünk, hogyha beismerjük, hogy tévedtünk. Ebben az esetben nem számit, hogy közben valójában ártatlanok vagyunk. Ha önmagunkról el hisszük, hogy tévedtünk, akkor ez szégyen érzéseket fog kialakítani.
A szégyen egy előre látható érzés, amely mindig ezeket az elítélő hazugságokat követi. Azok, akik a hazugságoknak ezeket a fajtáit elhiszik, gyakran ezt mondják: „Tudom, hogy nem kellene így éreznem és gondolkodnom, de mégis így teszek.”
Az a szégyen, amely egy ilyen hazugságból jön, az hamis szégyen. Olyan embereknél találjuk meg ezeket a hazugságokat, akik újra és újra megvallják a bűneiket, de mégis úgy tűnik, hogy magától a szégyentől nem tudnak megszabadulni. Ha képessé válnak arra, hogy megtalálják az utat az emlékeikhez és meghallják Isten igazságait ezekről, amik megtörténtek, akkor képessé válnak „megérezni” azt a szellemi valóságot, ami már az egész idő alatt jelen volt.
Megbocsátottnak lenni és a megbocsátás érzése manapság nagyon távol állnak egymástól.

A hazugság, amelyből a szégyen kialakul, az önmagunk megátkozásából gyökerezik:

„Valamit rosszul csináltam.”
Ha a szégyen működik benned, akkor úgy gondolod, hogy kétszer olyan sokat kell dolgoznod annak érdekében, mint a többieknek, hogy legalább a fele annyit elérd.

Hogyan alakul ki a szégyen?


A szégyen elsősorban a személyiséged megátkozásából ered, amely köthető az életedben lévő kulcsemberekhez, de leginkább a szüleidhez.
A szégyen az elutasítás, a csúfolás, a megvetés, a gúnyolás és az igazságtalan büntetés következménye. Ha az identitásod meg van átkozva, akkor kialakul egy attól való félelem, hogy teljesen egyedül leszel hagyva és egy olyan érzés, hogy senki sem törődik veled.

A SZÉGYEN AZ ELHAGYATOTTSÁGTÓL VALÓ MÉLYEN ÜLŐ FÉLELEMBEN VAN MEGGYÖKEREZVE!

Az identitás meg van átkozva és a szégyen mindig rád terhelődik, ha olyan dolgok miatt hibáztattak és vontak felelősségre, amelyek az irányításodon kívül estek. Például egy gyermek rosszul lesz az iskolában, mert elrontotta a gyomrát és ezért megbüntetik. A szégyen kicsavart családi szabályokból jön.

Minden családnak vannak íratlan és sérthetetlen „szabályai”, amelyet a gyereknek már nagyon korán megtanítanak. Egyes családokban a szabályok biblikusak, amelyek azt a célt szolgálják, hogy kijelöljék a határokat, biztonságot adjanak, az áldást tovább adják és Isten dicsőségét szabadon kiterjesszék a családtagok fölött. Más családokban olyan szabályok vannak, amelyek betakarják a szülők szégyenét azért, hogy biztosra menjenek, hogy a tökéletlenségeik ne kerüljenek napvilágra. Ha az olyan szülők, akik maguk is tele vannak szégyennel, felizgatják magukat a gyerekeik viselkedésén, akkor általában megátkozzák a gyermekeik személyiségét és olyan dolgokért teszik őket felelőssé, amiről ők nem is tehetnek.
Hét családi szabály létezik, amelyeken keresztül a szülők megátkozzák a gyermekeik identitását és amiből maga a szégyen kialakul.
Ezek a következők:

1. - Mindig tartsd irányításod alatt a viselkedésed, az érzelmeidet és a körülményeket.

2. - Csinálj mindig mindent jól és legyen mindig igazad. Ne engedj meg magadnak semmilyen hibát. A perfekcionizmus határozza meg a családot és nincsen arra hely, hogy kitanuld ezeket. Semmin sem lehet folt (szeplő), és mindennek meg kell felelni a saját elképzelésünknek. Semmi sem lehet piszkos, vagy mehet tönkre. Mindennek passzolnia kell, semmi sem eshet ki a sorból.
3. - Ha az egyes és a kettes szabály kudarcot vallottak és a dolgok még mindig a kezünk irányításán kívül estek, akkor ennek az a következménye, hogy dühkitöréseink lesznek és hibáztatni fogunk másokat, Istent és magunkat is. A gyerekek lesznek a szülők dühéért felelősségre vonva.

4. A következő öt alapvető emberi tapasztalat nem lesz megengedve:

a, Érzések: Minden érzelmen uralkodni kell. El kell nyomni. Nincs rendben, sőt rossz, ha valaki szomorú, magányos, félénk és így tovább.

b, Különbségtétel/megítélés: Amit a szülők mondanak, az mindig a „helyes”. Nincs vita.

c,Szükségletek: legyél mindig önálló, oldj meg mindent egyedül. Ne zavarj senkit se a szükségeiddel és a kéréseiddel.

d, Saját vélemény/hit: A szülők mindig az „igazat” mondják.

e, Képzelő erő: Nincs jogod bármit is kívánni vagy ennek megfelelően tervezni. Egy „önmegtagadó” életstílus alakul ki és a „hamis” kívánságok és tapasztalatok mélyen a bensőben el lesznek temetve.


5. Rejts el és titkolj el minden olyan dolgot, ami „rossz” szemmel van nézve.

6. Soha se vallj be hibát és ne nyisd ki magadat mások előtt, mert ez sebezhetővé tesz téged.
7. Senkiben ne bízz meg. A kapcsolatok nem stabilak és megbízhatatlanok.

Mit okoz a szégyen?

A szégyen komplex magatartásformák konstrukciójához, az úgynevezett „látszat-taktikához” vezet, amely a látszatot megőrzi, de a valóságot elrejti. Minden, ami nem tökéletes, az el lesz rejtve és be lesz takarva.
Például a közösségben: Mivel el van várva, hogy „szentek” legyünk, ezért úgy érezzük, hogy a saját szégyenünk miatt kénytelenek vagyunk minden olyat elrejteni, ami nem szent. Az a motiváció, hogy „szentek” legyünk, nem szeretet az ÚR felé.



A szégyen eltakarja (elhomályosítja) az Evangéliumot


2Korintus 4:2-7
" Elutasítjuk azokat a szégyellni való (dolgokat), amiket az emberek titkolnak. Nem ravaszkodunk, és nem hamisítjuk meg Isten üzenetét. Ellenkezőleg, az igazságot mondjuk és tesszük, mindenki előtt nyilvánvaló módon. Így mutatjuk meg az embereknek, hogy kik vagyunk mi valójában Isten szemében. Azaz örömhír, amit hirdetünk, mégis el van takarva, és érthetetlen egyes emberek számára. De csak azoknak, akik a teljes pusztulás felé mennek. Ezek a hitetlen emberek nem képesek megérteni, mert ennek a világnak az „istene”, azaz a Sátán elsötétítette a gondolkodásukat. Azért tette ezt, hogy azok ne láthassák az örömhír fényét. Az örömhír pedig Krisztus dicsőségéről szól, aki minden tekintetben olyan, mint maga Isten. Mert mi nem magunkról, hanem Jézus Krisztusról beszélünk, és azt bizonyítjuk, hogy ő az Úr. Magunkat pedig úgy tekintjük, mint a ti szolgátokat, Jézus kedvéért. Isten egyszer régen azt mondta: „Ragyogjon fel a fény a sötétségből!” Ő gyújtott világosságot a mi szívünkben is. Emiatt tudtuk felismerni és megismerni az Isten dicsőségét Jézus Krisztusban, az Ő személyében és jellemében. Az, hogy Jézust ismerjük, igen nagy kincs! Mégis „cserépkorsóban” (cserépedény), vagyis emberi testünkben hordozzuk. Így azután teljesen nyilvánvaló, hogy ez a rendkívül nagy erő Istentől származik, nem pedig tőlünk."

A szégyen egy intenzív önmagunkra összpontosítást/fókuszálást eredményez. Meg kell szabadulnunk azoktól a dolgoktól, amelyek a szégyen miatt el lettek rejtve.

A szégyen a földi edényre veti a tekintetét, amely agyagból van és nem pedig Isten dicsőségére, amely otthont ad.

Minden alkalommal, amikor a fény árad a földi agyagból lévő cserépedényen keresztül, akkor az edény átlátható lesz és minden repedés, horpadás, hiba láthatóvá válik az edényen. Ha ilyenkor a tekintet az edényre esik, akkor az attól való félelem, hogy a saját tökéletlenségünk nyilvánvalóvá válik, arra kényszerít minket, hogy az edényt betakarjuk, hogy ne álljunk csupaszon.
Így lesz elrejtve az evangélium és a hitetlenek nem fogják meglátni a Fényt és Isten dicsőségét, amely a földi edényben van.
Tekintetünket a bensőnkben lévő Ajándékra – Isten dicsőségére - kell vetnünk. Következésképpen a szégyen a tekintetet az edényre irányítja úgy, hogy ezután mindkettőt, az edényt és a Fényt is elrejtse. Így sokan a saját szempontjukból nézve akadályoztatva lesznek és így abban is akadályoztatva lesznek, hogy Krisztushoz menjenek.

A szégyen további hatásai:

· A szégyen gyakran önmagunkkal szembeni gyűlölethez és meg nem bocsátáshoz vezet.
· Olyan hatással bír, hogy a helyett, hogy az Úrhoz futnánk, elfordulunk tőle.
Itt a leleplezéstől való félelem játszik szerepet és az a félelem, hogy az ÚR elutasít minket.

1 János 2:28
" Drága gyermekeim, éljetek továbbra is Krisztusban! Ha megmaradunk benne, akkor nem kell félnünk majd azon a napon sem, amikor visszajön. Bízhatunk benne, hogy nem fogunk szégyent vallani előtte."

 

 

 FOLYTATÁS  2.oldal