Szgyen
Egy megtkozott identits kvetkezmnye
Kanaan ministries
SZELLEMI BEFEDEZS
Ez a kurzus a „Kanaan Ministries”(Knani Misszi) ltal nyilvnossgra hozott kzlemny. A Knani Misszi egy bejegyzett kzhaszn szervezet, amely a kvetkez vdnksgek alatt ll:
- El Shaddai Keresztny Gylekezet, Durbanville
Ken Turner psztor;
-Hatfield Gylekezet, Vaal Triangle
Edward Gibbens psztor
Nincs msolat ebbl az anyagbl. Ugyanakkor - kivonatosan sem - nem lehet kereskedsi clokbl sokszorostani, illetve prezentlni.
Ennek az anyagnak minden joga arra van fenntartva, hogy a mi Urunk, Jzus Krisztus Kirlysgt elremozdtsuk.
A Knani Misszi hozta nyilvnossgra.
Dl-Afrika, Fokvros.
Akkreditlva: „The Commonwealth Open University“
Tovbbi informcikat s tantsi anyagokat a kvetkez oldalokon tudsz szerezni:
Vilgszerte:
Kanaan Ministries (Knani Misszi)
P. O. Box 15253
Panorama 7506
Cape Town (Fokvros)
Dl-Afrika
Tel.: +27 (021) 930 75 77
Fax: +27 (021) 930 70 70
kanaan@iafrica.com
www.kanaanministries.org
www.kanaan-ministries.de
(magyarul nincs)
Magyarra fordtotta: Mnyai Dvid
Sok szl manapsg nem tallja a helyt s e kzben nem tudnak megbirkzni azzal a feladattal sem, hogy a gyermekeiknek tadjk Isten zenett a szemlyes identitsrl s a rendeltetsrl. Isten clja, hogy minden ember, akit megteremtett, a Tisztelete irnti rzssel legyen felszerelve.
A tisztelet a kvetkez rzsekkel hatrozhat meg: mltsg, nagy nbecsls, elfogadottsg, jogszersg. Ha megldjuk valakinek az identitst, akkor ezzel bel helyezzk Isten TISZTELETT s Mltsgt.
A msik oldalon az identits megtkozsa a TISZTELET ellenttt hozza ltre – mgpedig a SZGYENT. A szgyen a kvetkez rzsekkel hatrozhat meg: mltatlansg, rtktelensg, el nem fogadottsg s jogtalansg. Istennek az a szndka az letedre nzve, hogy az LDSON keresztl oda adja neked a TISZTELETET. A stn szndka, hogy szgyenbe hozzon azzal, hogy egy tkot helyez rd.
Mi a szgyen?
A szgyen egy nagyon mly seb a lnynkben, amely egy tok eredmnye, ami az identitsunkon van. A szgyen a bntudattal ellenttben egy indokolatlan ltezs mly rzse. A bntudat msrszt egy cselekvs kzbeni hibssg rzse.
A BNTUDAT azt mondja: „Hibztam.”
A SZGYEN azt mondja: „n magam vagyok a hiba.”
Ha hibzom, akkor van remny. Megbnhatom. Jzus vrn keresztl megbocsthatnak nekem. Megvltozhatok s ezt a hibt tbbszr nem fogom elkvetni. De ha n vagyok a hiba, akkor szmomra nincsen remny. Azt meg tudom vltoztatni, amit teszek, de azt nem tudom megvltoztatni, ami vagyok. Sokan folyamatosan meg prbljk a szgyenrzeteiket mindenfle tevkenysggel elnyomni s abban a remnyben TESZNEK dolgokat, hogy azok segtenek nekik. Olyan emberekk vlnak, akik a CSELEKVSEIK alapjn hatrozzk (identifikljk) meg magukat s nem a LTK alapjn.
A szgyen a szenny s a tiszttalansg mly rzse s egy olyan rzs, hogy egy nagyon sajtos mdon hibsak vagyunk. Ez azt eredmnyezi, hogy alkalmatlanok, msflk s msoktl elszigeteltek lesznk.
· „Az n hibm volt. Tulajdonkppen lveztem az erszakot. Jl reztem magam benne s gy akartam.”
· „Buta vagyok, tudatlan s idita.”
· „Tennem kellett volna valamit, hogy meglltsam azt, ami megtrtnt. n engedtem meg, hogy ez megtrtnjen.”
· „Megrdemeltem. Rsztvev voltam. Jobban kellett volna tudnom. El kellett volna valakinek mondanom. A kinzetem, a nemem, a testem miatt trtnt mindez. Nem is prbltam meg elfutni. rtktelen vagyok.”
· „Rossz vagyok, koszos vagyok, tele vagyok szgyennel, beteg vagyok, undort vagyok, utlatos vagyok.”
· „Nincs meg az a kpessgem, hogy sikeres legyek.”
· „Nem tartozom oda, nem is kellene, hogy ltezzek.”
A szgyenbl az kvetkezik, hogy ha valami olyan dolgot tettem, vagy valamit okoztam, vagy valamiben rszt vettem, akkor arrl azt hiszem, hogy rossz.
Akkor is szgyent rznk, hogyha beismerjk, hogy tvedtnk. Ebben az esetben nem szmit, hogy kzben valjban rtatlanok vagyunk. Ha nmagunkrl el hisszk, hogy tvedtnk, akkor ez szgyen rzseket fog kialaktani.
A szgyen egy elre lthat rzs, amely mindig ezeket az eltl hazugsgokat kveti. Azok, akik a hazugsgoknak ezeket a fajtit elhiszik, gyakran ezt mondjk: „Tudom, hogy nem kellene gy reznem s gondolkodnom, de mgis gy teszek.”
Az a szgyen, amely egy ilyen hazugsgbl jn, az hamis szgyen. Olyan embereknl talljuk meg ezeket a hazugsgokat, akik jra s jra megvalljk a bneiket, de mgis gy tnik, hogy magtl a szgyentl nem tudnak megszabadulni. Ha kpess vlnak arra, hogy megtalljk az utat az emlkeikhez s meghalljk Isten igazsgait ezekrl, amik megtrtntek, akkor kpess vlnak „megrezni” azt a szellemi valsgot, ami mr az egsz id alatt jelen volt.
Megbocstottnak lenni s a megbocsts rzse manapsg nagyon tvol llnak egymstl.
A hazugsg, amelybl a szgyen kialakul, az nmagunk megtkozsbl gykerezik:
„Valamit rosszul csinltam.”
Ha a szgyen mkdik benned, akkor gy gondolod, hogy ktszer olyan sokat kell dolgoznod annak rdekben, mint a tbbieknek, hogy legalbb a fele annyit elrd.
Hogyan alakul ki a szgyen?
A szgyen elssorban a szemlyisged megtkozsbl ered, amely kthet az letedben lv kulcsemberekhez, de leginkbb a szleidhez.
A szgyen az elutasts, a csfols, a megvets, a gnyols s az igazsgtalan bntets kvetkezmnye. Ha az identitsod meg van tkozva, akkor kialakul egy attl val flelem, hogy teljesen egyedl leszel hagyva s egy olyan rzs, hogy senki sem trdik veled.
A SZGYEN AZ ELHAGYATOTTSGTL VAL MLYEN L FLELEMBEN VAN MEGGYKEREZVE!
Az identits meg van tkozva s a szgyen mindig rd terheldik, ha olyan dolgok miatt hibztattak s vontak felelssgre, amelyek az irnytsodon kvl estek. Pldul egy gyermek rosszul lesz az iskolban, mert elrontotta a gyomrt s ezrt megbntetik. A szgyen kicsavart csaldi szablyokbl jn.
Minden csaldnak vannak ratlan s srthetetlen „szablyai”, amelyet a gyereknek mr nagyon korn megtantanak. Egyes csaldokban a szablyok biblikusak, amelyek azt a clt szolgljk, hogy kijelljk a hatrokat, biztonsgot adjanak, az ldst tovbb adjk s Isten dicssgt szabadon kiterjesszk a csaldtagok fltt. Ms csaldokban olyan szablyok vannak, amelyek betakarjk a szlk szgyent azrt, hogy biztosra menjenek, hogy a tkletlensgeik ne kerljenek napvilgra. Ha az olyan szlk, akik maguk is tele vannak szgyennel, felizgatjk magukat a gyerekeik viselkedsn, akkor ltalban megtkozzk a gyermekeik szemlyisgt s olyan dolgokrt teszik ket felelss, amirl k nem is tehetnek.
Ht csaldi szably ltezik, amelyeken keresztl a szlk megtkozzk a gyermekeik identitst s amibl maga a szgyen kialakul.
Ezek a kvetkezk:
1. - Mindig tartsd irnytsod alatt a viselkedsed, az rzelmeidet s a krlmnyeket.
2. - Csinlj mindig mindent jl s legyen mindig igazad. Ne engedj meg magadnak semmilyen hibt. A perfekcionizmus hatrozza meg a csaldot s nincsen arra hely, hogy kitanuld ezeket. Semmin sem lehet folt (szepl), s mindennek meg kell felelni a sajt elkpzelsnknek. Semmi sem lehet piszkos, vagy mehet tnkre. Mindennek passzolnia kell, semmi sem eshet ki a sorbl.
3. - Ha az egyes s a kettes szably kudarcot vallottak s a dolgok mg mindig a keznk irnytsn kvl estek, akkor ennek az a kvetkezmnye, hogy dhkitrseink lesznek s hibztatni fogunk msokat, Istent s magunkat is. A gyerekek lesznek a szlk dhrt felelssgre vonva.
4. A kvetkez t alapvet emberi tapasztalat nem lesz megengedve:
a, rzsek: Minden rzelmen uralkodni kell. El kell nyomni. Nincs rendben, st rossz, ha valaki szomor, magnyos, flnk s gy tovbb.
b, Klnbsgttel/megtls: Amit a szlk mondanak, az mindig a „helyes”. Nincs vita.
c,Szksgletek: legyl mindig nll, oldj meg mindent egyedl. Ne zavarj senkit se a szksgeiddel s a krseiddel.
d, Sajt vlemny/hit: A szlk mindig az „igazat” mondjk.
e, Kpzel er: Nincs jogod brmit is kvnni vagy ennek megfelelen tervezni. Egy „nmegtagad” letstlus alakul ki s a „hamis” kvnsgok s tapasztalatok mlyen a bensben el lesznek temetve.
5. Rejts el s titkolj el minden olyan dolgot, ami „rossz” szemmel van nzve.
6. Soha se vallj be hibt s ne nyisd ki magadat msok eltt, mert ez sebezhetv tesz tged.
7. Senkiben ne bzz meg. A kapcsolatok nem stabilak s megbzhatatlanok.
Mit okoz a szgyen?
A szgyen komplex magatartsformk konstrukcijhoz, az gynevezett „ltszat-taktikhoz” vezet, amely a ltszatot megrzi, de a valsgot elrejti. Minden, ami nem tkletes, az el lesz rejtve s be lesz takarva.
Pldul a kzssgben: Mivel el van vrva, hogy „szentek” legynk, ezrt gy rezzk, hogy a sajt szgyennk miatt knytelenek vagyunk minden olyat elrejteni, ami nem szent. Az a motivci, hogy „szentek” legynk, nem szeretet az R fel.
A szgyen eltakarja (elhomlyostja) az Evangliumot
2Korintus 4:2-7
" Elutastjuk azokat a szgyellni val (dolgokat), amiket az emberek titkolnak. Nem ravaszkodunk, s nem hamistjuk meg Isten zenett. Ellenkezleg, az igazsgot mondjuk s tesszk, mindenki eltt nyilvnval mdon. gy mutatjuk meg az embereknek, hogy kik vagyunk mi valjban Isten szemben. Azaz rmhr, amit hirdetnk, mgis el van takarva, s rthetetlen egyes emberek szmra. De csak azoknak, akik a teljes pusztuls fel mennek. Ezek a hitetlen emberek nem kpesek megrteni, mert ennek a vilgnak az „istene”, azaz a Stn elstttette a gondolkodsukat. Azrt tette ezt, hogy azok ne lthassk az rmhr fnyt. Az rmhr pedig Krisztus dicssgrl szl, aki minden tekintetben olyan, mint maga Isten. Mert mi nem magunkrl, hanem Jzus Krisztusrl beszlnk, s azt bizonytjuk, hogy az r. Magunkat pedig gy tekintjk, mint a ti szolgtokat, Jzus kedvrt. Isten egyszer rgen azt mondta: „Ragyogjon fel a fny a sttsgbl!” gyjtott vilgossgot a mi szvnkben is. Emiatt tudtuk felismerni s megismerni az Isten dicssgt Jzus Krisztusban, az szemlyben s jellemben. Az, hogy Jzust ismerjk, igen nagy kincs! Mgis „cserpkorsban” (cserpedny), vagyis emberi testnkben hordozzuk. gy azutn teljesen nyilvnval, hogy ez a rendkvl nagy er Istentl szrmazik, nem pedig tlnk."
A szgyen egy intenzv nmagunkra sszpontostst/fkuszlst eredmnyez. Meg kell szabadulnunk azoktl a dolgoktl, amelyek a szgyen miatt el lettek rejtve.
A szgyen a fldi ednyre veti a tekintett, amely agyagbl van s nem pedig Isten dicssgre, amely otthont ad.
Minden alkalommal, amikor a fny rad a fldi agyagbl lv cserpednyen keresztl, akkor az edny tlthat lesz s minden repeds, horpads, hiba lthatv vlik az ednyen. Ha ilyenkor a tekintet az ednyre esik, akkor az attl val flelem, hogy a sajt tkletlensgnk nyilvnvalv vlik, arra knyszert minket, hogy az ednyt betakarjuk, hogy ne lljunk csupaszon.
gy lesz elrejtve az evanglium s a hitetlenek nem fogjk megltni a Fnyt s Isten dicssgt, amely a fldi ednyben van.
Tekintetnket a bensnkben lv Ajndkra – Isten dicssgre - kell vetnnk. Kvetkezskppen a szgyen a tekintetet az ednyre irnytja gy, hogy ezutn mindkettt, az ednyt s a Fnyt is elrejtse. gy sokan a sajt szempontjukbl nzve akadlyoztatva lesznek s gy abban is akadlyoztatva lesznek, hogy Krisztushoz menjenek.
A szgyen tovbbi hatsai:
· A szgyen gyakran nmagunkkal szembeni gyllethez s meg nem bocstshoz vezet.
· Olyan hatssal br, hogy a helyett, hogy az rhoz futnnk, elfordulunk tle.
Itt a leleplezstl val flelem jtszik szerepet s az a flelem, hogy az R elutast minket.
1 Jnos 2:28
" Drga gyermekeim, ljetek tovbbra is Krisztusban! Ha megmaradunk benne, akkor nem kell flnnk majd azon a napon sem, amikor visszajn. Bzhatunk benne, hogy nem fogunk szgyent vallani eltte."
FOLYTATS 2.oldal
|